Jak dbać o identyfikację wizualną w Social Media? - Agencja Interaktywna Matezun

Zacznijmy od tego, co to jest identyfikacja wizualna i po co w ogóle o nią dbać?

Identyfikacja wizualna to całokształt wizerunku Twojej firmy. Innymi słowy, jest to wszystko, co składa się na sposób, w jaki postrzegają Cię odbiorcy. Kreowanie spójnego przekazu wizualnego marki jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będziesz kojarzony i łatwiej zapamiętywany! Chyba nie chcesz, żeby mylono Cię z konkurencją? 😉 Warto zatem pamiętać o tym od samego początku, czyli od momentu zakładania własnej marki.

Ale to nie koniec! Są jeszcze 2 ważne powody, dla których dobrze jest wprowadzić firmowego brandbooka. 

Po pierwsze, uporządkowany sposób prowadzenia wizerunku marki sprawia profesjonalne wrażenie. A to z kolei buduje zaufanie. Gdy publikowane materiały są niespójne, klienci podświadomie czują, że coś jest nie tak. 
Drugim powodem jest to, że mając księgę znaku, łatwiej jest wdrożyć nowo zatrudnioną osobę w dziale marketingu. Zazwyczaj co inna osoba, to inne pomysły, więc przy każdej rotacji pracowników, identyfikacja wizualna zmienia się o 180 stopni. Mając brandbooka, nowi marketingowcy wiedzą, według jakich wytycznych tworzyć treści oraz grafiki.

Co powinna zawierać identyfikacja wizualna?

No dobrze, wiedząc już, dlaczego warto zadbać o spójną identyfikację wizualną, przejdźmy do najważniejszego. Czyli, co właściwie powinna ona zawierać? 

Najlepiej zacząć od stworzenia swojego brandbooka, czyli prostego materiału elektronicznego, na przykład w formacie pdf. Dzięki temu nigdy nie zapomnisz dokładnych wartości głównego koloru i zawsze będziesz wiedział, czym się kierować przy tworzeniu nowych treści. 

Taka księga znaku powinna zawierać:

  • Logo Twojej marki i wskazówki użycia, umiejscowienie na grafikach, dozwolone i niedozwolone przekształcenia.
  • Paletę barw, czyli kolory, których używasz. Zobacz, jak to wygląda u nas!
  • Typografię, czyli jakie czcionki stosujesz i w jakich przypadkach (poniżej przykład z naszego brandbooka).
  • Wyróżniki, inaczej elementy marki, które odróżniają Cię od innych, na przykład jakiś charakterystyczny pasek na grafice lub przedmiot.
  • Szablony grafik postów, które znacznie ułatwią Ci tworzenie kolejnych treści.

Najważniejsze wskazówki przy tworzeniu brandbooka.

A teraz podzielimy się z Tobą dawką praktycznych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć własną księgę znaku:

  1. Pamiętaj, że logo powinno być czytelne, niezbyt skomplikowane, a także by kojarzyło się z Twoją marką. Może tam być nazwa firmy, jeśli jest krótka lub grafika, która ją przedstawia, na przykład drzewo, auto, babeczka itd.
  2. Czy wiesz, że kolory mają duże znaczenie? Weźmy pokazowo pod lupę kolor niebieski. Kojarzy się on zazwyczaj ze spokojem i zaufaniem. Natomiast kolor fioletowy z kreatywnością i bogactwem. Kieruj się tym przy wybieraniu swojej palety barw!
  3. Nie mieszaj zbyt wielu czcionek. Sprawi to wrażenie bałaganu i chaosu. Treści będą nieczytelne i trudne w odbiorze. A tego zdecydowanie nie chcemy 😉

Najczęstsze błędy w identyfikacji wizualnej.

Człowiek uczy się na błędach, ale po co popełniać swoje, jeśli można wyciągać wnioski na przykładzie innych. Zobacz, jakie są najczęściej popełniane gafy i unikaj ich jak ognia!

Zbyt częste zmienianie brandingu.

„Znudziło mi się już to logo, no i wygląda na stare. Wszyscy mają teraz coś kolorowego, a nasze jest proste i nie przyciąga wzroku. Czas to zmienić!” – Powiedział pan Zbyszek, właściciel firmy Zbyszkowej, po raz piąty tego roku. Grafik przewraca oczami, ale już nie chce wchodzić w (z góry przegraną) dyskusję. Nie popełniaj Zbyszkowego błędu i zostań przy swojej identyfikacji, nawet jeśli wydaje Ci się ona już przestarzała. Zobacz, że Coca Cola od 1887 roku wytrwale trzyma się swojego logo i barw. Oczywiście, od tego czasu nastąpiły pewne uaktualnienia, ale już od 1969 roku, logo pozostaje zupełnie niezmienione! Dzięki temu konsumenci od razu poznają charakterystyczny produkt na półkach. 

Nie wyróżnianie się niczym.

Scrollując tablicę na Facebooku codziennie widzimy dziesiątki, jak nie setki, różnych zdjęć, grafik i tekstów. Mało kto ma tyle czasu (lub chęci), żeby zatrzymywać się przy każdym poście i zagłębiać w lekturę ich treści. Zazwyczaj wybieramy to, co najbardziej przykuje naszą uwagę. Czy to chwytliwy nagłówek, czy kolorowa grafika albo śmieszne zdjęcie. Pamiętaj o tym, tworząc szablony swoich postów, tak aby były jak najbardziej charakterystyczne dla Twojej marki i jednocześnie wyróżniały się wśród innych. My stosujemy oceaniczny motyw – używamy bąbelków, glonów, a na grafikach króluje błękit charakterystyczny dla wody. Dzięki temu nasi odbiorcy przewijając aktualności od razu wiedzą, że to nasz materiał.

Brak spójności z przekazem.

Prowadzisz poważną firmę, skierowaną raczej do przedsiębiorców lub większych firm. Jakie wrażenie powinieneś sprawiać? Zabawnej marki, która ma mema na każdą okazję, tak jak Netflix? Czy raczej firmy, której można zaufać, bo jest ekspertem w danej dziedzinie i posiada długie doświadczenie na rynku? W tym przypadku zdecydowanie powinniśmy postawić na to drugie. Zobacz, jak to robimy na fanpage’u firmy zajmującej się doradztwem gospodarczym:

Podsumowanie

Wizerunek oraz przyszłość Twojej marki w dużej mierze zależą od tego, jak ją prezentujesz w mediach społecznościowych. Wiesz już, jakie są najczęściej popełniane błędy oraz od czego zacząć tworzyć firmowego brandbooka. Dowiedziałeś się też, dlaczego warto w ogóle to robić. Nie czekaj i wykorzystaj nowo zdobytą wiedzę w praktyce!

Nasza strona używa plików cookies w celu ulepszenia jej funkcjonalności. Korzystając z niej akceptujesz naszą
Politykę Prywatności   
ROZUMIEM