Odkryj razem z nami tajemnice algorytmu social media! - Agencja Interaktywna Matezun

Jak wypromować swoją firmę? Dlaczego czasem tak ciężko jest zaistnieć na Instagramie? W jaki sposób pozyskać większe grono odbiorców? – te pytania to zaledwie kropla w oceanie social łamigłówek, z którymi zmagają się współcześni internetowi twórcy. Algorytm portali takich jak Facebook czy Instagram ulega zmianom czasem i z dnia na dzień, niekiedy ciężko za nim nadążyć. Istnieje jednak kilka prostych czynników, na które jesteśmy w stanie wpłynąć i które tym samym pozwolą się z nim zaprzyjaźnić! Jesteś zainteresowany? Czytaj dalej!

Co tak naprawdę się liczy i czego taki portal może od nas oczekiwać?

Otóż odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – Instagram, Facebook, oraz inne portale oczekują od nas abyśmy spędzali na nich jak największą ilość swojego wolnego czasu. Zasypują każdego użytkownika najlepiej dopasowanymi treściami pod kątem jego zainteresowań, tak aby korzystał aplikacji możliwie jak najdłużej. Idąc tym tropem, przybywa reklam i coraz więcej nowych informacji, które podążają śladem naszego profilu. Co motywuje użytkownika do korzystania z jego funkcji – podajesz dalej zobaczoną przez siebie treść, inspirujesz, komentujesz lub zapisujesz na później.

Zdjęcie i tekst

W świecie influencerów jak i firm, które biegle prowadzą swoje portale społecznościowe zaobserwować możemy kuszenie użytkownika zdjęciem lub grafiką, a następnie załączonym do nich tekstem. Mimo wszystko warto nie zapominać o jakości samego opisu, który odpowiednio rozwinięty angażuje użytkowników w interakcję, która wywołuje atrakcyjny dla algorytmu ruch na prowadzonym profilu. Warto pamiętać o spójnej identyfikacji wizualnej, która w charakterystyczny sposób będzie oddawała nastrój danej firmy/marki/osoby. Kolejna kwestia to dobra jakość zdjęć, która jest podstawą do budowania atrakcyjnego dla oka contentu, wobec potencjalnego obserwatora – zadbaj, aby Twój profil był atrakcyjny nie tylko podczas przekazywania treści drogą pisemną, baw się jego formą!

Twórz, udostępniaj, komentuj – inspiruj!

Planowanie postów

Ten punkt nigdy nie jest pomijany w poradnikach, które dzielą się tajnikami budowania większej publiki w social media, dlaczego? Systematyczne publikowanie swoich treści pozwala na trwalsze zapamiętanie Twojej osoby i rzeczy, którymi dzielisz się ze swoimi obserwatorami. Brzmi prosto, prawda? Nie daj o sobie zapomnieć i rób to konsekwentnie, a staniesz się jednym z najczęściej odwiedzanych twórców na obranej przez siebie platformie. No dobrze, ale co w przypadku kiedy nie wiemy, którą godzinę wybrać na wrzucenie posta? A co jeśli patrzymy na zegarek, a tam 22 i w głowie kotłuje nam się myśl „chyba jest już za późno, może lepiej jutro?”.

Każde biznesowe konto posiada statystyki, które znaleźć możemy w ustawieniach swojego profilu na Instagramie. Dzięki tej funkcji dowiemy się o informacjach, które są dla nas istotne i dzięki którym sprawdzimy, skąd pochodzą nasi obserwatorzy, poznamy ich płeć, a nawet i wiek! Radzimy zajrzeć w zakamarki swoich profili i zorientować się, kiedy nasi odbiorcy są najbardziej aktywni, ułatwi to nam podejmowanie decyzji o nowościach, które chcemy im zaprezentować.

To nie jest jedyna dostępna nam metoda. Istnieje również opcja bezpośredniego planowania postów przy pomocy Creator Studio (lub Business Suite), który w bardzo łatwy sposób umożliwia terminowe dodawanie postów. Dzięki niemu podczas zapracowanego dnia, czy też urlopu możemy być pewni, że bez problemu dostarczymy naszym obserwatorom zaplanowaną przez nas treść.

Zachęć do interakcji!

Wychodź do innych i nawiązuj kontakt z osobami, które Cię oglądają! Twórca zaangażowany w życie swoich obserwatorów to prawdziwy skarb! Czy nie jest nam miło, gdy dostajemy komentarz od osoby, którą podziwiamy, której codzienność śledzimy z zapartym tchem? Pomysłów na interakcje z użytkownikami jest wiele – od zadawania pytań o ich dniu, czy przemyśleń na konkretny temat, który został zawarty w opublikowanym przez nas najnowszym poście – po ankiety i quizy w przypadku Instagramowych „Insta Stories”. Swoimi zachowaniami pokaż obserwatorowi, że cenisz sobie jego obecność na Twoim koncie. Zajrzyj do niego i zostaw po sobie ślad – na pewno to doceni! Tym samym staraj się odpowiadać na komentarze, „serduszkuj” je i podawaj dalej relacje, w których oznaczono Twoją osobę.

Dużą rolę odgrywają również proste sformułowania, które możemy dołączyć do każdej prezentowanej przez nas treści, w celu zachęcenia do interakcji. Przykładowym zwrotem tego typu mogłoby być– „Zaobserwuj mój profil i zostaw komentarz!”. Dosłowne formy nawołujące do interakcji nie pozostawiają złudzeń, dzięki czemu stają się symbolem szczerości i oznaką osoby, która nie ma nic do ukrycia. Łatwo możemy zaobserwować podobny system pozyskiwania obserwatorów w przypadku internetowych marek, które informują o tym czego dana osoba może się po nich spodziewać, gdy zostanie na dłużej. W efekcie tych zabiegów napotkać możemy hasła w stylu „wkrótce dla najbardziej aktywnych pojawi się kod promocyjny na najnowszy asortyment!”. Oczami wyobraźni dostrzegasz korzyść płynącą z takich na pozór prostych zwrotów? My jak najbardziej!

Dodatkowe punkty warte uwagi!

Hasztagi

To właśnie dzięki hasztagom w dużej mierze jesteś w stanie dotrzeć do większego grona zainteresowanych odbiorców. Pamiętaj, aby w postaci jednowyrazowych haseł poprawnie odwzorować treść i działalność, którą chcesz zaprezentować światu. Nie wiesz jak zacząć? Proponujemy przygotować się z tego zakresu tuż przed publikacją swojego posta. Poświęć kilka minut na odnalezienie najnowszych treści, które są zbliżone tematycznie do Twoich i zobacz, czym kierowali się inni twórcy przy prowadzeniu swoich profili. Nie zapominaj jednak o limicie! Nie zawsze im więcej znaczy lepiej. W przypadku Instagrama można dodać aż do 30 hasztagów, dzięki którym trafimy do większej ilości obserwujących.

Dodatkowym strzałem w dziesiątkę będzie, gdy wejdziesz z nimi w interakcję. Czemu? Gdy dany użytkownik zobaczy pozostawiony komentarz, odwiedzi Twój profil i zostanie zainteresowany czymś, co jest spójne z prezentowanym przez niego materiałem. Baw się formą i w tym przypadku, nie tylko jeśli chodzi o estetyczny wygląd swojej platformy! Eksperymentuj i badaj, które hasztagi najlepiej wpływają na algorytm Twojego profilu i tym sposobem odkryjesz, co ma związek z publikowaną przez Ciebie treścią.

Zapisywanie postów

Jeśli nie przy każdej okazji, to staraj się raz na jakiś czas wrzucać treści, które skłonią odbiorcę do głębszych refleksji. W dzisiejszych czasach odbieramy wiele bodźców na każdy temat, na każdym kroku i często ciężko jest wszystko zapamiętać. Portale społecznościowe przyszły z rozwiązaniem tych zjawisk, dzięki czemu możemy zapisywać interesujące nas posty. Instagram, czy też Facebook dostaje informacje, że dane konto dzieli się treściami, które interesują użytkowników na tyle, że postanowili oni wrócić do nich w niedalekiej przyszłości. Twórzmy swoje treści w taki sposób, aby do nich wracano.

Pozyskiwanie większego grona odbiorców to nic innego jak postawienie się na ich miejscu i zadanie sobie pytań – „co mnie interesuje u innych?”, „Czego oczekuję od marki, którą obserwuję i co ona ma, czego ja nie mam?”. Wychodźmy poza ramy dotychczasowych rozwiązań i bawmy się formą, nie bójmy się interakcji i tego, co może z niej wyniknąć! Wszystkie wymienione rozwiązania to koło napędowe algorytmu, z którym jesteś w stanie zaprzyjaźnić się dzięki naszym wskazówkom!

Nasza strona używa plików cookies w celu ulepszenia jej funkcjonalności. Korzystając z niej akceptujesz naszą
Politykę Prywatności   
ROZUMIEM