Jak dbać o hosting i stronę internetową? - Agencja Interaktywna Matezun

Niezależnie od operatora naszych usług internetowych wszyscy zmagamy się z podobnymi bolączkami opieki nad witryną… Zdarza się, że posiadamy przestarzałą wersję oprogramowania, która blokuje pewne funkcjonalności. Innym razem po aktualizacji nasza strona totalnie się wysypuje… Jak na to zaradzić? Przedstawiamy proste ABC pracy ze stronami internetowymi. Krótkie know-how bezpiecznej i przyjemnej obsługi witryn.

Po 1. Kopie zapasowe.

W dobie globalnej cyfryzacji i zmieniającego się świata z minuty na minutę zapominamy o archiwizacji naszych działań. Proste nadpisanie pliku potrafi czasem zrujnować cały projekt, jednocześnie doprowadzając do frustracji i niechęci do dalszych działań. Najprostszym sposobem zapisywania archiwum naszej strony www jest kopia zapasowa po stronie operatora usług (hostingu). Najczęściej sprowadza się to do wyboru cyklicznego archiwizowania (np. co tydzień) oraz selekcji archiwizowanych danych.

Oprócz standardowych kopii, polecamy zabezpieczać pliki, a także bazy danych. W niektórych przypadkach warto wykonać również kopię skrzynki pocztowej. Ogranicza nas tak naprawdę pojemność naszego dysku na serwerze. Dla osób korzystających z WordPressa – polecamy wtyczkę UpdraftPlus, która tworzy przyjazne w obsłudze “paczki” z plikami, np. “archiwum plików, bazy danych, obrazów itd.”. Darmowa wersja posiada nawet opcję zapisu backupów na serwerze FTP, dając nam pełną kontrolę nad danymi.

Po 2. Częste aktualizacje

Rozwój internetu niesie za sobą również rozwój oszustów czyhających na naszą nieuwagę i pomyłki. Wiele osób zapomina o aktualizowaniu wersji PHP, co czyni ich stronę podatną na hackowanie. W 2016 roku znaleziono ponad 100 luk w PHP, w 2017 – 43 luki, a w 2018 – kolejnych 18. Takie luki są nieuniknione, dlatego warto zadbać o jak “najświeższą” możliwą wersję tego języka skryptowego. Zapewni nam to spokój i wsparcie na bardzo długi czas… Niewątpliwym plusem częstych aktualizacji oprogramowania serwerowego jest także zwiększenie prędkości ich działania. Sztab programistów i inżynierów informatycznych, stale poprawia dynamikę rozwiązań obsługujących nasze strony.

Po 3. Regularność i sumienność.

Powyższe kroki nie dadzą nam żadnych rezultatów, jeżeli nie zadbamy o regularność prac konserwacyjnych. Zaplanujmy sobie comiesięczne “przeglądanie” strony pod kątem błędów, aktualizacji oraz poprawy jej działania. Gwarantujemy, że powyższe rozwiązania pozwolą Wam cieszyć się stroną internetową bez niechcianych awarii.

Jeżeli planujesz stworzyć stronę internetową, sprawdź naszą ofertę na:
https://matezun.com/strony-internetowe/
oraz skorzystaj z kodu rabatowego w nazwa.pl (-20% na wszystkie usługi!)
KOD: pc53-5496-9562