Agencja interaktywna czy freelancer? Kogo wybrać? - Agencja Interaktywna Matezun

Gdy zapadnie już decyzja o zleceniu części lub całości procesów marketingowych na zewnątrz, firmy często stają przed pytaniem do kogo się udać. Wybór partnera do współpracy nie należy do łatwych zadań. E-marketing rozwija się w ostatnim czasie dynamicznie, dlatego na rynku cały czas przybywa agencji interaktywnych, jak i freelancerów. Czym różni się ich praca i kto sprawdzi się lepiej?

Zacznijmy od tego kim jest freelancer. ”Wolni strzelcy”, bo tak często tłumaczy się to słowo, to osoby, które zazwyczaj nie pracują na etacie lub traktują freelancing jako dodatkowe źródło dochodów i podejmują się pojedynczych zleceń. Zazwyczaj specjalizują się w jednej dziedzinie. Agencje interaktywne natomiast zajmują się marketingiem internetowym, o czym więcej pisaliśmy we wpisie: Czym są agencje interaktywne?

Cel

Wiele zależy od tego, co tak naprawdę chcemy zrobić i jakie są nasze priorytety. Czy ma być to jednorazowe zlecenie np. na prostą stronę internetową, czy może dłuższa współpraca przy prowadzeniu mediów społecznościowych? Agencje interaktywne zazwyczaj lepiej radzą sobie przy bardziej złożonych zleceniach, do których wykonania potrzeba więcej czasu i doświadczenia.

W przypadku freelancerów można liczyć natomiast na większą elastyczność, co przydatne jest, gdy do realizacji zadania istotne są wieczorne godziny pracy lub weekendy. Ich moce przerobowe w porównaniu do agencji są jednak ograniczone. Jedna osoba często nie zdoła sprostać skomplikowanym lub zróżnicowanym zadaniom, a ich realizacja może się znacząco wydłużyć.

Jakość

Co dwie głowy, to nie jedna. Freelancer, ze względu na ograniczone możliwości, nie posiada tak rozległego doświadczenia jak agencje. Jego pracę weryfikuje jedynie… on sam aż do momentu, gdy dojdzie ona do klienta.

Siła agencji interaktywnych leży natomiast w zespole, który cały czas czuwa nad realizacją projektu. Może on zostać rozłożony na kilka osób, co znacznie skróci czas przygotowania. Projekt zazwyczaj poddawany jest kilkukrotnej ocenie, dzięki czemu sprawniej można wyłapać błędy i od razu je skorygować. Więcej osób w zespole to także więcej różnych punktów widzenia i świeże pomysły.

Kompleksowość

Freelancerzy dobrze sprawdzą się przy wykonaniu pojedynczych zleceń. Problem może pojawić się wtedy, gdy po wykonanym projekcie chcielibyśmy podjąć się współpracy na dłużej. Z racji na charakter takiego rodzaju pracy i mniejsze moce przerobowe nie możemy mieć co do tego pewności. Kompleksowość to ogromna zaleta agencji interaktywnych. Tworząc razem z nimi np. stronę internetową, możesz mieć pewność, że uzyskasz wsparcie techniczne, nawet gdy minie już czas realizacji projektu. Tak samo po zakończonej pracy może okazać się, że potrzebujesz również prowadzenia mediów społecznościowych czy kampanii reklamowych w internecie. Nie musisz zatem szukać kolejnych osób. Agencje interaktywne chętnie przedłużą współpracę również na innych polach niż oryginalne zlecenie. 

Wiarygodność

Działalność agencji interaktywnych łatwiej jest zweryfikować pod wieloma względami. Decydując się z nimi na współpracę można mieć pewność co do umowy, jej warunków i sposobu rozliczania się. Z racji tego, że obsługują one więcej klientów, informacje i opinie o wiele łatwiej znaleźć jest w internecie. Agencje również raczej nie zamkną swojej działalności “z dnia na dzień”.

Takiej ciągłości pracy nie można natomiast zagwarantować w przypadku freelancerów, którzy często podejmują się zleceń okazjonalnie. Znacznie trudniej jest także sprawdzić ich wiarygodność ze względu na mniejszą rozpoznawalność pojedynczych osób i zazwyczaj brak łatwo dostępnych opinii. Specyfika tego zawodu nie zapewnia także pewności i przejrzystości co do sposobu rozliczania się. Odpowiedzialność jest zatem rozmyta, gdyż wiele freelancerów pracuje jedynie „na boku” i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Nasza agencja interaktywna Matezun działa w internecie w sposób kompleksowy, gwarantując realizację projektów na najwyższym poziomie. Nasi klienci mają realny wpływ na rozwój swoich marek. Jeśli myślisz nad rozwojem swojej firmy w internecie lub poszukujesz kogoś, kto zajmie się e-marketingiem Twojej marki, skontaktuj się z nami i zobacz, czy nasze metody będą Ci odpowiadać.