Zagrożenia dla Twojej strony internetowej - Agencja Interaktywna Matezun

Myśląc o zagrożeniach związanych z internetem, pierwszym co przychodzi na myśl, są różnego rodzaju wirusy oraz ataki hakerskie. Oczywiście jest to trafne skojarzenie. Według Blackfog straty wyrządzone cyberprzestępstwami w roku 2021 szacuje się na sześć trylionów dolarów!

Na naszą stronę internetową czyha jednak dużo więcej potencjalnych niebezpieczeństw i dziś zaprezentujemy te, z którymi można się spotkać najczęściej.

Ransomware i malware

Korzystając z internetu jesteśmy praktycznie co chwilę narażeni na próby zarażenia naszego urządzenia wirusem, wykradnięcia danych, albo kradzieży tożsamości przez różnego rodzaju boty, fałszywe strony internetowe, czy natarczywe reklamy. Wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, kliknięcie w nieodpowiedni link lub otwarcie zainfekowanego wirusem załącznika (aż w 94% przypadków zarażenia złośliwym oprogramowaniem odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej) i nasz komputer, oraz my – użytkownicy, stajemy się ofiarami. Nasza strona internetowa, mimo iż nie przegląda internetu, także jest narażona na ataki, bo stanowi jego część. Wystarczy drobna luka w zabezpieczeniach i wirus może zainfekować stronę automatycznie. Stronom internetowym małych i średnich przedsiębiorstw najczęściej zagraża oprogramowanie typu ransomware i malware.

Ransomware to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów złośliwego oprogramowania. Ma on na celu wyłudzenie pieniędzy pod groźbą utraty, bądź zablokowania dostępu do kluczowych dla użytkownika danych albo do strony internetowej. Oprogramowanie malware zaprogramowano natomiast tak, by wyrządziło witrynie internetowej, jak najwięcej szkód, bądź ją całkowicie wyłączyło. Według Techjury dziennie hakowanych jest około 30 000 stron internetowych, a cyberataku doświadczyło aż 64% wszystkich przedsiębiorstw.

Zabezpieczenie strony przed atakami hakerskimi jest kluczową kwestią bezpieczeństwa witryny

Problemy ze zgodnością

Najczęstszymi problemami związanymi z działaniem stron internetowych opartych o system WordPress są problemy z kompatybilnością. Przejawiają się one nieprawidłowym wczytywaniem witryny na różnych urządzeniach lub całkowitą niemożliwością załadowania. Powodem tego jest brak zaktualizowanych do najnowszych standardów wtyczek, motywów i skryptów. Tak samo zbyt szybkie aktualizowanie ich do wersji, która nie została jeszcze przetestowana z naszym obecnym systemem może być niebezpieczne. Bezrefleksyjne aktualizowanie wszystkiego co związane z naszą stroną internetową może być równie fatalne w skutkach jak całkowite pominięcie tego tematu.

Błędne certyfikaty SSL

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) jest protokołem sieciowym szyfrowania danych na stronach WWW. Zapewnia on bezpieczeństwo informacji, którymi dzielimy się z daną witryną. Protokół ten szyfruje dane w taki sposób, że stają się całkowicie poufne.

SSL jest w dzisiejszych czasach standardem, o którym wielu mniejszych przedsiębiorców zapomina. Strony, z których chciałby skorzystać użytkownik mogą wydawać mu się niebezpieczne i niezachęcające do przejrzenia zawartości. Posiadanie poprawnego, aktualnego certyfikatu SSL nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo danym wysyłanym stronie, lecz także potwierdza jej wiarygodność.

Certyfikat SSL jest obecnie standardem dla stron i sklepów internetowych

Przypadkowa utrata danych

Bardzo dużym zagrożeniem dla strony internetowej może być także błąd ludzki. Przypadkowe usunięcie ważnych danych w trakcie modernizacji strony może zdarzyć się każdemu, a bez kopii zapasowej taka operacja jest nieodwracalna.

Jak ochronić swoją stronę przed zagrożeniem?

Kluczem do efektywnej ochrony swojej strony internetowej jest regularność. Systematyczne aktualizowanie systemu i wszystkich funkcji, okresowe tworzenie kopii zapasowych, aktualizowanie zabezpieczeń strony internetowej, częsta zmiana haseł i dostosowywanie strony do wszelkich wymagań. Wszystkie te elementy znacząco poprawią bezpieczeństwo witryny. Jeżeli chciałbyś zlecić skuteczne zabezpieczenie Twojej strony lub sklepu internetowego to sprawdź naszą usługę opieki technicznej.