Programy do grafiki - Narzędzia social media - Agencja Interaktywna Matezun

W marketingu zwrócenie uwagi odbiorcy to podstawa. Zazwyczaj reklama jest szybko pomijana, więc trzeba stworzyć coś, co już na samym początku jest atrakcyjne. Podstawą zdaje się być miła dla oka oprawa graficzna.

Z pomocą przychodzą nam programy do obróbki graficznej. Umożliwiają one przygotowanie grafik, które wykorzystujemy na wielu płaszczyznach, od reklam w internecie, po banery na ulicy. Najczęściej wykorzystywane są programy do grafiki wektorowej oraz rastrowej.

Pierwsza z nich jest najlepsza przy tworzeniu materiałów do druku, czyli wizytówkach, ulotkach i banerach. W dużym skrócie: jest to zapisanie pożądanego obrazu za pomocą figur geometrycznych, co ułatwia ich poprawny wydruk. Grafika rastrowa natomiast, to obraz przedstawiony za pomocą pikseli na naszym ekranie np. zdjęcia.

Grafikę wektorową w trakcie jej tworzenia również możemy zobaczyć na monitorze, jednak to jest tylko podgląd wygenerowany cyfrowo przez komputer, więc po przybliżeniu obrazu nie utracimy jakości.

Najczęściej używane są programy od firmy Adobe, czyli Photoshop i Illustrator (odpowiednio program do grafiki rastrowej i wektorowej). Od lat konkuruje z nimi Corel, jednak ich oprogramowanie ma mniej zwolenników…

Ostatnio na rynku pojawiła się ciekawa alternatywa o nazwie Affinity. Za dużo mniejszą cenę możemy nabyć program z dożywotnią licencją, który jest równie potężnym narzędziem co konkurencyjne produkty.