Jak robić zdjęcia na media społecznościowe? - Agencja Interaktywna Matezun

Zdjęcia przeznaczone do użytku w postach na Facebooku lub Instagramie powinny być wykonywane ze szczególną uwagą na kilka aspektów. Sprawią one, że nasze zdjęcia będą wyglądać jeszcze lepiej, niż zakładaliśmy i osiągniemy zamierzony efekt.

Kadr, czyli foremka naszego zdjęcia.

Dobra fotografia to pierwsze co rzuca się w oczy odbiorcy. Nie zawartość, emotki lub przycisk wysłania wiadomości – zdjęcie. Przykuwa uwagę i sprawia, że treść jest chętniej czytana. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie grafiki, zanim udostępnimy ją na mediach społecznościowych. “Surowe” fotki bardzo rzadko zdają egzamin i zazwyczaj dają o wiele lepszy efekt, jeżeli poświęcimy kilka chwil, aby je obrobić lub wykorzystać wcześniej przygotowany szablon.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kadrowanie zdjęcia. Często fotografie są docinane do kwadratu, aby lepiej wyglądały na mediach takich jak Instagram lub Facebook. Ma to jednak istotne znaczenie tylko w przypadku Instagrama, gdyż na Facebooku równie dobrze mają się grafiki poziome lub pionowe – można tutaj dowolnie eksperymentować, o ile nie przesadzimy ze stosunkiem szerokości do wysokości. Dzięki odpowiedniemu wykadrowaniu zdjęcia możemy również usunąć niechciane “śmieci”, które wkradły się do naszej inwencji twórczej. Dobrym programem do takiej obróbki będzie Photoshop lub jego darmowa alternatywa – Gimp. Jeżeli jednak nie jesteśmy obeznani z programami do edycji graficznej, Canva sprawdzi się wyśmienicie – to proste i bezpłatne narzędzie do edycji grafiki online, które na pewno Was zadowoli.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Screenshot-2020-12-22-at-15.03.28-1024x651.png
Photoshop podczas kadrowania zdjęcia, zrobionego za pomocą telefonu

Podczas ustawiania kadru zdjęcia, dobrze jest przewidzieć czy będziemy coś na nie nakładać. Może to być logo, szablon graficzny lub jakiś napis – należy zrobić takim dodatkom “miejsce” na naszej fotografii. Niektóre szablony graficzne “łączą” się z obiektami na zdjęciu, tak więc i to należy sobie odpowiednio zaplanować. Warto w miarę możliwości eksperymentować – jeżeli zaskoczymy naszych odbiorców niestandardową formą grafiki, to na pewno o wiele chętniej przeczytają nasz wpis.

Przewidywanie niektórych operacji pozwala na uniknięcie wielu komplikacji. Brak miejsca na fotografii bywa bardzo problematyczny, szczególnie kiedy chcemy na niej umieścić logo.

Kolory, balans bieli, nasycenie, jasność i.. oświetlenie.

Jeżeli robimy zdjęcia w formacie RAW, mamy dużo możliwości w późniejszej obróbce. Przydatne okażą się programy takie jak: Adobe Photoshop, Adobe Lightroom lub darmowy RawTherapee. W przeciwnym wypadku musimy zadbać o to, aby zrobione przez nas zdjęcie nie wymagało dodatkowej korekty koloru. Co prawda grafika w formacie .JPG lub .PNG może zostać skorygowana pod kątem kontrastu, oświetlenia lub barwy kolorów, ale będzie to zdecydowanie trudniejsze, a pole do popisu o wiele mniejsze.

Podczas robienia zdjęć telefonem, warto wykorzystać darmową aplikację Adobe Lightroom. Jest ona dostępna zarówno na sklepie Google Play, jak i Appstore.

Pierwsze opcje ukazują się już podczas robienia zdjęcia. Włączenie prowadnic oraz przejście na tryb PRO pozwala na dostosowanie ekspozycji, czasu naświetlenia lub ISO. Kiedy wykonamy zdjęcie, z pomocą przychodzą nam zakładki Light oraz Color, gdzie możemy dopracować swoje dzieło – jego barwę, kontrast, cienie i wiele innych parametrów. Można również skorzystać z opcji Auto, która za pomocą komputerowych obliczeń dostosuje naszą fotografię tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Niektórzy ludzie stosują filtry na zdjęcia (dostępne np. na Snapchacie lub Instagramie), które również są jakimś rozwiązaniem. Osobiście jednak uważamy, że lepiej dostosować grafikę do swoich potrzeb – daje to o wiele więcej możliwości oraz pozwala uzyskać o niebo lepszy efekt. Tak naprawdę wystarczy tylko trochę praktyki, dostępne jest wiele narzędzi, które ułatwiają obróbkę zdjęć i sprawiają, że nie jest to kłopotliwe nawet dla początkujących osób.

Pakowanie i wysyłanie zdjęć

Po wstępnym przesiewie, ewentualnej obróbce i zminimalizowaniu liczby zdjęć do tych najlepszych – mamy gotową bibliotekę. Dobrze jest korzystać z zewnętrznych hostingów (szczególnie kiedy zdjęć jest dużo). Pozwala to przyśpieszyć pracę, a proces jest o wiele wygodniejszy niż załączanie dziesiątek plików w załączniku do maila. Osobiście polecamy WeTransfer. Dobrym nawykiem jest również udostępnianie całego folderu na jednym z wirtualnych dysków. Tutaj do wyboru mamy 3 sensowne propozycje: Dysk Google, iCloud lub Mega.nz. Ograniczenie się tylko do poczty ma sens, kiedy wysyłane jest zaledwie kilka materiałów.

Oczywiście to dopiero krótki wstęp do fotografii. Inaczej będziemy robić zdjęcia produktów, grafikę do postów, a inaczej relacje. Nasza agencja interaktywna oferuje tworzenie szablonów graficznych oraz profesjonalną obróbkę graficzną. Własne fotografie zawsze owocują większą aktywnością na Fanpage – stockowe rozwiązania jak dobre by nie były, nie przebiją odbioru własnoręcznie zrobionego, unikalnego zdjęcia.

Nasza strona używa plików cookies w celu ulepszenia jej funkcjonalności. Korzystając z niej akceptujesz naszą
Politykę Prywatności   
ROZUMIEM